Home > Achievements > Non-Academic

Non-Academic

ACHIEVEMENTS  2014-2017

Event / Area

2014

2015

2016

2017

Rope Skipping

WZ  Inter–Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

2nd  for Junior Boys

2nd  for Junior Girls

2nd  for Senior Boys

4th  for Senior Girls

(Won 7 Gold, 12  Silver and 4 Bronze medals in various events.)

 

Nat’l  Inter-Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

4th for Junior Boys

3rd for Junior Girls

3rd for Senior Boys

7th for Senior Girls

(Won 1 gold, 5  silver and 3 bronze medals in various events.)

 

WZ  Inter–Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

1st   for Junior Boys

2nd   for Junior Girls

1st  for Senior Boys

2nd   for Senior Girls

 

Nat’l  Inter-Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

1st  for Junior Boys

4th  for Junior Girls

3rd for Senior Boys

5th  for Senior Girls

 

WZ  Inter–Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

2nd for  Junior Boys

1st for  Junior Girls

1st for  Senior Boys

4th for  Senior Girls

 

Nat’l  Inter-Pri Sch Rope Skipping Championship

Overall

2nd for  Junior Boys

1st for  Junior Girls

1st for Senior Boys

5th for  Senior Girls

Junior Girls 4th (Zonal)

Junior Boys 1st (Zonal &  National)

Senior Girls 1st (Zonal) and 3rd  (National)

Senior Boys 2nd (Zonal) and 3rd  (National)

Athletics

Nat’l  Inter-Pri Sch Track & Field Championship

Overall

B Div Boys 300m –  5th

 

NA

Singapore Sports  School Invitational Meet 2016

1.        Nordiyana (P6-A) – 4th in B Girls 60m Dash

2.        Rylla (P6-P) – 3rd in B Girls 60m Dash

3.        Dimas (P4-I) – 4th in D Boys 50m Hurdle

 

AKIRA SWIFT 63rd  ANNUAL TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS 2016

1.        Sajidah (P3-A) – 3rd in U9 Girls 60m Dash

2.        Rylla (P6-P) – 1st in U12 Girls 100m

3.        4x100m U12 Girls – 1st

 

57th National Primary Schools Track and Field Championship 2016

1.        Angela (P6-I) – 3rd in A Girls Shot Put

2.        Qistian Adriana (P6-O) – 3rd in A Girls 200m

3.        Qistian Adriana (P6-O) – 3rd in A Girls 100m

4.        Rylla (P6-P) – 1st in B Girls 200m

5.        Rylla (P6-P) – 3rd in B Girls 100m

6.        4x100m B Girls – 2nd

7.        A Division Girls – 4th

8.        B Division Girls – 4th

D Division Boys 4th for High  Jump at National Track and Field Competition

C Division Boys 4th for High  Jump at National Track and Field Competition

A Division Girls 1st for 100m  at National Track and Field Competition

A Division Girls 1st for 200m  at National Track and Field Competition

Club Scouts

Cub Scout (Bronze)

Results will be  released in 2016

Frank Cooper Sands  Award (Bronze)

Boys’ Brigade

Initiated in 2015

Results will be  released in 2017

JM Fraser Bronze Award for  Excellence 2017 (Juniors Programme)

Girls’ Brigade

 

Initiated in 2016

Company Award (Bronze)

Low Guat Tin Challenge Award  (Silver for 2 Teams)

Brownies

Brownies (Pack 1 -  Bronze)

Results will be  released in 2016

Ceased

SYF – Chinese Dance

Certificate of  Distinction

NA

Certificate of  Distinction

SYF – Indian Dance

Certificate of  Accomplishment

NA

Certificate of  Accomplishment

SYF– Malay Dance

Certificate of  Accomplishment

NA

Certificate of  Accomplishment

SYF – Choir

Certificate of  Accomplishment

NA

Certificate of  Accomplishment

SYF – Chinese  Orchestra

Certificate of  Accomplishment

NA

Certificate of  Distinction

SYF – Arts &  Crafts

NA

Certificate of  Commendation

NA

Artwork, Our Hopes and Dreams,  exhibited at either the MOE Lobby or The National Gallery

InfoCom (IT Media)

YouthchaNgE 3.0 Voice Up!  Challenge 2014 – Viewers’ Choice Award

National Photography Festival  2014 – Viewers’ Choice Award

NA

National Young  Shuttlebug – 3rd in Abstract Snapshot.

InfoCom (Robotics)

 

Finalist in  National Junior Robotics Competition

 

Football

WZ Inter–Pri Sch Football  Championship

Overall

Quarter-Final Top 8 (Junior)

WZ Inter–Pri Sch  Football Championship

Overall Final Top 4

SPSSC National  Primary Schools Football Tournament

 

West  Zone Football Championship 2016

Senior Division – 3rd

 

Man of the Match -  Hidayatullah

 

National  Football Championship 2016

Senior Division –  Top 8.

Junior Boys 4th at West Zone  Football Competition

Netball

Singapore  Sports School Netball Carnival

3rd in  Group Stage

W3  Primary Sports Competition 2015

1st   position

 

Junior Girls 4th at West Zone  Netball Competition

Wushu

 

National  Wushu (Nanquan international)

Junior Girls  Individual -  2nd

12th  Inter Primary School Wu Shu Championship 2016

Group Weapon for  Senior Boys - 4th

Science & Green  Club

(Environment club)

 

NEA Green Audit  Award - Sustained Lotus Award NEA 3Rs Award - Gold

Green School Award  – Gold

 

 

 

5th Gold Award and  Sustained Achievement Award

Green Schools @  South West

 

Lotus Sustained  Achievement Award

SEC-StarHub School  Green Awards (SGA)

 

Gold Award

3R Awards 2015

MT (ML)

 

 

 

Aspiring Champions Awards