Home > Achievements > Academic

Academic

English 

Competitions we have participated in:

·         Moo-O Awards

·         W3 Cluster Speech Advocacy Programme

·         33rd YMCA Plain English Speaking Awards

·         ACJC Junior Orators (Finals)

·         National Public Speaking Competition 2019 (Finals)


Mathematics

ANNUAL MATHLYMPICS 2019

BRONZE:
JANA ABHIROOP (P5-C), MURUGESH RAGHAV (P5-C), RAIDU NAGA JAYANDRA KUMAR (P5-C), SUDHIR BALAMURUGAN (P5-C)


RAFFLES INSTITUTION PRIMARY MATHEMATICS WORLD CHAMPIONSHIP 2019

DISTINCTION:BERNANKE TAN YI HENG (6H) RAMAMOORTHY EZHILVIZHI (6H) BRIANNA ONG EN QI (5C) MURUGESH RAGHAV (5C) SUDHIR BALAMURUGAN (5C) RAVI SHYAMSUNDAR (5H) CHAN JIE TENG JAS (4A)

CREDIT: LEE GUAN YOU (6M) LAU CHUN LOK (6M) DURKESWARAN KRISHNAN (6M) RAGHAVAN PRAVENTHIKA (6M) AADHISESHAN SUBRAMANIAN (5C) LIM ZI TIAN, ROSENBEL (5C) SIVAKUMAR KAAVIYA MITHIRA (5C) THANZIN NYI NYI (5C) YUNE MYAT CHAL (5C) KARUPPAIYA BARANI NIVEDHAA (4A) LOW BING RUI (4A)


SINGAPORE MATHEMATICAL OLYMPIAD FOR PRIMARY SCHOOLS 2019

SILVERBERNANKE TAN YI HENG (P6-H)

BRONZE: LING YIFENG (P6-H), WANG SHUYAN (P6-H)


NATIONAL MATHEMATICAL OLYMPIAD OF SINGAPORE 2019

SILVER : SUDHIR BALAMURUGAN (P5-C)

Bronze : KENZIE VIMALAPUTTA IRAWAN (P4-A), PHANG SHEN YI (P5-C), WONG KAI JIE, JOSHUA (P5-C)

Honourable Mention : CALESTIA JESSICA GUNAWAN (P4-A), KHOR JUN XIANG (P4-A), SELVAKUMAR MADHAN (P4-A), AADHISESHAN SUBRAMANIAN (P5-C), CHUA YI TIAN (P5-C), GOBINATH PAVITHIRAN (P5-C), JHANNANEI MOHAN (P5-C), LIM JIN XIN (P5-C), LIM ZI TIAN, ROSENBEL (P5-C), MURUGESH RAGHAV (P5-C), RONGALA THARUN TEJA (P5-C), HAU QI HONG (P5-H)



SINGAPORE & ASIAN SCHOOLS MATH OLYMPIAD 2018

GOLD: BERNANKE TAN YI HENG (P5-H), WANG WUXU (P6-C)

SILVER: NEO RONG XIAN (P6-C), TAN SWEE CONG (P6-C)

BRONZE: LING YIFENG (P5-H), REZKY ADRIANSHAH BIN SYAHLAN (P6-C), GANESAN GABALINI (P6-C), PRABAHARAN PRAGADEESH (P6-C) 


NATIONAL MATHEMATICAL OLYMPIAD OF SINGAPORE 2018

SILVER: BERNANKE TAN YI HENG (P5-H)

HONOURABLE MENTION: JANA ABHIROOP (P4-M), LIM JIN XIN (P4-M), SUDHIR BALAMURUGAN (P4-M), LEE GUAN YOU (P5-H), LING YIFENG (P5-H), VERITY LEE JING XUAN (P5-H)


MATHLYMPICS 2018

BRONZE: HAU QI HONG (P4-M), SUDHIR BALAMURUGAN (P4-M)





Science

Singapore Amazing Flying Machine Competition (SAFMC)
 
Certificate of Participation: Lim Jing Heng, Jurgen (5H), Kumareswaran Lakshan (5H), Ling Yifeng (5H)

Mother Tongue

Chinese Language


W3 Cluster Primary Schools Chinese Creative Essay Writing Competition (Group)

Name/Class

Achievement

WEE WAN CHING (6A)

JENNY LIU YUAN QI (6H)

1st Prize

WANG SHUYAN (6H)

Merit Award

W3 Cluster Chinese Pen Calligraphy Primary Schools Category

Name/ Class

Achievement

VERITY LEE JING XUAN (6H)

Merit Award

TOK YING XUAN (4A)

Merit Award

Mother Tongue Language and Cultural Fiesta 2019 Chinese Essay Writing Competition (Primary Category)

Name/ Class

Achievement

WANG SHUYAN (6H)

1st Prize

 
Malay Language

Level

Category

Students

Achievement

P2

Lakonan Buku

(Re-enacting a Story)

NUR FALISHA BINTE RIZZUANDI (2M)

SITI FARZANA BINTE ARMAN (2C)

ABDUL QAIDIR BIN ABDUL RASHID (2C)

NUR DALISHA HARIDAS BINTE MUHAMMAD NAZRUL HARIDAS (2C)

Consolation

P3

Promosi Buku

(Promoting a Book)

MUZFIRAH BINTE MOHAMED ELIAS (3M)

SASHA ALVIRA BINTE MOHAMAD ZAHID (3M)

3rd position

P4

Lain Pula

(Twisted Tale)

LIDIYA YUSRINA BINTE JAMALUDIN (4M)

NUR HASLINDA BINTE NORDIN (4C)

AKID AHNAF BIN ZURAIME (4P)

MUHAMMAD NOH AQIL BIN NORDIN (4C)

Consolation

P5

Dalam Alaf Baru

(In the New Millenium)

ELIZA SYANA BINTE MOHAMED SHAHRIN (5H)

NUR FARZANAH BINTE MOHAMED YUSRI (5A)

RANDY PUTRA BIN JUMARI (5P)

IMAN BIN YAZID (5M)

MUHAMMAD HAZIQ BIN AZRI (5M)

Consolation


Tamil Language:

Telok Blangah Community Centre

(Essay Writing Competition)

SURESHKUMAR HARINI SHREE

4A

Consolation

Thirukkural Vizah 2019

VENKATESAN VARUN

2P

Thirukkural Recitation

Motivational Prize

RAMASUBRAMANIAN MUKILAN

3M

Story Telling

1st Prize

KARUPPAIYA BARANI NIVEDHAA

4A

Story Telling

Motivational Prize

BALAGURU KAVINAA

5A

Oratorical

Motivational Prize

Tamil Spelling Bee Competition

(Thamizhodu Vilaiyaadu 2019)

JHANNANEI MOHAN

5C

Qualified to Second Round

SIVAKUMAR KAAVIYA MITHIRA

5C

AADHISESHAN SUBRAMANIAN

5C

SUDHIR BALAMURUGAN

5C